fbpx

Igor Kasala

 

Igor Kasala Jr. DiS.art

herec, lektor
V roku 2007 spolu s priateľmi založil divadlo mladých CARPEDIEM pri MsKS Bojnice, s myšlienkou, že najlepší spôsob, ako sa učiť je učiť, a tak si svoje vedomosti odovzdávali medzi sebou a tiež mladším a novým kolegom. To Igora viedlo nielen k herectvu, ale kontinuálne aj k pedagogike a réžii.

Začínal ako ochotník a počas svojej cesty spolupracoval s režisérmi ako Peter Palik, Róbert Mankovecký, Monika Görbócová, Jozef Krasula, Matúš Bachynec či Matúš Oľha. Aby si svoje vedomosti a skúsenosti potvrdil, rozhodol sa nastúpiť na konzervatórium v Prešove, ktoré absolvoval pod vedením ukrajinského herca Eugena Libezňuka a rusínskeho herca a riaditeľa Divadla Alexandra Duchnoviča Mariána Marka. V pedagogike LDO ho vzdelávali Mária Kuderiava a Marica Harčariková. 

V Prešove sa divadelne sprofesionalizoval aj vďaka úzkej spolupráci s Jurajom Benčíkom, Jriřím Jelínkom (český herec a režisér), Marekom Zákosteleckým (český režisér a scénograf), Adrianou Totíkovou a hercami z hereckého súboru Divadla Jonáša Záborského, kde dvakrát hosťoval. Najsilnejším momentom jeho práce v Prešove bolo niekoľko spoluprác s pánom prof. Karolom Horákom, Michalom Babjakom, Betkou Verešpejovou a tiež práca v Divadle Viola Prešov. 

Už počas štúdia učil na ZUŠ a neskôr viedol súkromné herecké hodiny. Venuje sa tiež autorskej práci v oblasti zábavového divadla s prvkami klauniky, Comedie dell Arte a autorského divadla zameraného na divadlo mladých a detí. Spolupracuje na rôznych divadelných, seriálových a filmových produkciách. Pravidelne sa so svojimi žiakmi zúčastňuje regionálnych, krajských i celoslovenských divadelných prehliadok.